Zlew to prawdziwy trudny przeciwnik każdej gospodyni. Codzienne użytkowanie sprawia, że na dnie i ściankach tworzy się kamień, który bardzo trudno usunąć. W dzisiejszym artykule poradzimy sobie z tym problemem i podpowiemy jak wyczyścić zlew z kamienia.
Jak powstaje kamień w zlewie?
Kamień powstaje, gdy woda o dużej zawartości wapnia osiada na ściankach zlewu. Szczególnie dużo kamienia osadza się w obrębie głównego odpływu, gdzie zazwyczaj tworzy się zator.
Jakie są objawy, że w zlewie pojawił się kamień?
Jeśli na ściankach i dnie naszego zlewu pojawiły się białe naloty, z pewnością mamy do czynienia z kamieniem. Dodatkowo, gdy woda wolno spływa, a odpływ jest zatkany, również świadczy to o tym, że trzeba zająć się tą kwestią.
Jak wyczyścić zlew z kamienia?
W sprzedaży dostępne są specjalne środki do czyszczenia kamienia w zlewie, jednak nie zawsze są one skuteczne. Poniżej przedstawiamy kilka metod, które pomogą nam w usunięciu kamienia z naszego zlewu:
Metoda nr. 1 – Czysty ocet
- Należy wlać do zlewu około dwóch szklanek octu i odstawić na minimum dwie godziny.
- Po upływie tego czasu należy spłukać wodą.
- W przypadku silniejszego osadzenia kamienia należy pozostawić ocet na dłużej, aż do momentu, gdy kamień zacznie się rozpuszczać.
Metoda nr. 2 – Soda oczyszczona i ocet
- Należy posypać soda oczyszczoną na dno zlewu i zalać ją octem.
- Poczekaj chwilę, aż soda i ocet zaczną reagować (widać to na bąblach).
- Po około piętnastu minutach zlej wodę przez zlew.
- Na koniec dokładnie wypłucz całość.
Metoda nr. 3 – Kwas cytrynowy
- Należy wsypać kwas cytrynowy na dno zlewu (1-2 łyżeczki).
- Zalać go wrzątkiem i zostawić na kilkanaście minut.
- Po tym czasie dokładnie wypłukać zlew.
Jakie są skutki odkładania czyszczenia zlewu z kamienia?
Odkładanie na później czyszczenie zlewu z kamienia może prowadzić do poważnych problemów technicznych. Długie osadzanie się kamienia na ściankach zlewu prowadzi do zatkania rury odpływu, którą trudno jest przepłukać. Co więcej, kamień osadzający się w rurze odpływu działa jak magnes na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, w tym resztki jedzenia, włosy, papier itd. To wszystko prowadzi do powstawania coraz to większych zatorów, które mogą prowadzić do zatkania całej rury i nawet powodować awarie w całym systemie odprowadzania wody.
Często zadawane pytania – FAQ
Jak często powinienem czyszczyć zlew z kamienia?
Jeśli chcesz uniknąć poważnych problemów technicznych, zlewy powinny być czyszczone z kamienia przynajmniej raz na 2-3 tygodnie. W przypadku zbyt dużej ilości kamienia w zlewie, należy używać metod czyszczenia co 2-3 dni.
Czy używanie szczotek do zmywania prowadzi do powstawania kamienia w zlewie?
Tak, szczotki do zmywania mogą powodować powstawanie kamienia. Skupiają one zanieczyszczenia, dzięki czemu schną na nich drobne kawałeczki jedzenia, które następnie osadzają się na ściankach zlewu, powodując powstawanie kamienia. Dlatego lepiej myć naczynia ręcznie.
Czy warto kupować specjalistyczne środki do czyszczenia zlewu z kamienia?
Tak, jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym usunięciu kamienia, warto skorzystać z profesjonalnych środków do czyszczenia zlewu. Są one dostępne w wielu sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.
Podsumowanie
Jak wyczyścić zlew z kamienia? To pytanie dręczy każdego, kto choć raz miał do czynienia z kamieniem osadzającym się w zlewie. Pamiętajmy, że odkładanie na później czyszczenia zlewu może prowadzić do poważnych problemów technicznych. Dlatego warto korzystać z naturalnych środków czystości, takich jak ocet, soda oczyszczona czy kwas cytrynowy. Pamiętajmy również, że regularne czyszczenie zlewu z kamienia to klucz do zachowania nie tylko czystego, ale również zdrowego otoczenia domowego.