Czym są holtery EKG – co warto o nich wiedzieć?

Badanie holtera

Dynamiczne elektrokardiogramy, Holtery EKG są nieinwazyjną metodą diagnostyczną stosowaną do monitorowania i analizy elektrycznej czynności serca w przedziale czasowym od 24 do 48 godzin, maksymalnie do 7 dni. Zasadniczo jest to „specjalny” i „ciągły” elektrokardiogram, który pozwala ocenić reakcję serca pacjenta podczas „typowego dnia” gdy wykonuje swoje zwykłe czynności.

Badanie holtera na czym polega? – wyjaśniamy

Aktywność elektryczna serca jest rejestrowana za pomocą szeregu elektrod przyłożonych do klatki piersiowej pacjenta i podłączonych do małego przenośnego rejestratora zasilanego bateryjnie, który jest instalowany i uruchamiany w gabinecie lekarskim. Holtery EKG to elektrody, które różnią się liczbą (najczęściej od 3 do 8) oraz położeniem w zależności od używanego modelu i są podłączone do urządzenia, przymocowanego do paska lub zawieszone na szyi w specjalnej kieszeni, która odbiera i rejestruje sygnały.

Holtery EKG pozwalają na rejestrację wszystkich uderzeń serca przez 24 godziny we wszystkich sytuacjach życia codziennego. W ten sposób można rejestrować całą elektryczną aktywność serca i skorelować ją z wszelkimi objawami, zgłaszanymi i notowanymi przez pacjenta w specjalnym dzienniku.

 

Czy badanie holter EKG jest bezpieczne? – kompletny poradnik

Badanie holtera nie jest niebezpieczne, jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego zastosowania. Rzeczywiście, jest to cenne narzędzie do wyjaśniania natury zaburzeń kardiologicznych, takich jak ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, ciche niedokrwienie, zawroty głowy, kołatanie serca, postrzeganie zmienionego rytmu serca i inne typowe objawy.

Dynamiczne EKG Holtera pozwala bowiem uwydatnić elektryczne zmiany rytmu serca i przewodzenia impulsów nerwowych między przedsionkami a komorami, których nie można zidentyfikować w krótkim czasie standardowego EKG. Pozwala więc na identyfikację zaburzeń rytmu i ustalenie właściwego postępowania terapeutycznego (przepisywanie leków, zastosowanie rozrusznika serca).

Jego wykonanie jest często polecane po badaniu kardiologicznym lub do badania sportowca uprawiającego sport na poziomie wyczynowym.

Często zarzucane przez pacjenta dolegliwości związane z sercem lub ciśnieniem krwi nie ujawniają się podczas rejestracji prawidłowego elektrokardiogramu (EKG) lub nie znajdują odzwierciedlenia w pomiarze wartości ciśnienia podczas wizyty kardiologicznej. Z tego powodu w niektórych przypadkach konieczne jest Holter EKG Poznań, gdzie procedury diagnostyczne pozwalają na monitorowanie aktywności elektrycznej serca i ciśnienia krwi przez dłuższy okres co najmniej 24 godzin, a tym samym pozwalają kardiologowi zebrać ważne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta.

Data publikacji Kategorie Miejsca